Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversite tercih dönemi öncesi TRT HABER’de yayınlanan “Eğitim Editörü” programının canlı yayın konuğu olarak RTEÜ'nün öğrenciler için sunduğu geniş imkânlardan söz etti.

Sezen Yüce'nin moderatörlüğünü yaptığı, eğitimci-yazar Süleyman Beledioğlu'nun da katıldığı programda Karaman, RTEÜ'nün akademik birimleri, burslar, barınma, kampüs olanakları, değişim programları, etkinlikler ve üniversite ile ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin genç üniversitelerinden biri olmasına rağmen üniversitelerinin akademik kadro, akademik bölümler ve altyapı anlamında önemli gelişmeler yaşadığını ifade eden Karaman, 13 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul ve 6 meslek yüksekokul’nu bünyelerinde barındırdıklarını söyledi.

Karaman, “Bu akademik birimlerde görev yapan 508’i öğretim üyesi olmak üzere toplamda 1208 akademik personel üniversitemizde görev yapıyor. Mevcut öğrenci sayımız ise 18 bin. Türkiye’nin her ilinden öğrencimiz üniversitemizi tercih etmiş durumda. Ayrıca, 48 farklı ülkeden 515 uluslararası öğrencimiz eğitim görmekte.” dedi.

Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları konusunda bilgiler veren Karaman, üniversitelerinin günden güne geliştiğini, fiziki imkânlarını hızla tamamladığını ve kurumsallaştığını belirtti.

Üniversitenin altyapısı hakkında detaylı bilgiler vererek altyapı konusunu üç başlık altında toplayan Karaman, "Altyapı denilince; sınıflar, derslikler, amfiler, konferans salonları gibi eğitim-öğretim altyapısı, bir diğeri;  kütüphane, laboratuvarlar gibi AR-GE araştırma geliştirme altyapısı, bir de akademik kadro gündeme gelmektedir. Bu üç açıdan da baktığımızda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 14 yıllık zaman zarfında önemli bir noktaya geldi. Üniversitemizin modern bir altyapısı var. Öğrenciler için son derece donanımlı ve yeterli fiziki şartlara sahip bir eğitim ortamı mevcut. AR-GE altyapısı anlamında baktığımızda Üniversitemizin bütün akademisyenlerine hitap eden Merkezi Araştırma Laboratuvarımız var, bunun yanında fakültelerimizin de kendi eğitim-öğretim anlamında daha çok öğrencilerimizin kullandığı birim laboratuvarları mevcut. Kütüphane konusunda ise, Merkezi Kütüphanemizde 300 binin üzerinde hem basılı, hem de elektronik kitap öğrencilerimizin hizmetindedir. Veri tabanı abonelikleri ile birlikte bu sayı çok daha yukarılara çıkıyor. 40 bin civarında süreli yayın Kütüphanemizde bulunmaktadır.  Merkezi Kütüphanemizin yanı sıra birim kütüphanelerimiz de mevcut. Akademik kadro konusunda ise, 110’u profesör olmak üzere 508 öğretim üyemiz, toplamda ise 1208 akademik personelimiz üniversitemizde öğrencilerimize hizmet vermektedir. AR-GE altyapısı anlamında Tıp Fakültemizin Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi ülkemiz genelinde devlet üniversiteleri arasında donanımı ile tek olma özelliğini koruyor. Öğrencilerimiz teorik aldıkları bilgilerin tamamını bu merkezde uygulamalı şekilde öğreniyorlar.” ifadelerini kullandı.

RTEÜ'nün akademik başarılarından da söz eden Karaman, üniversitelerin bir hedefinin de akademik performans ve başarılarını artırmak olduğunu hatırlatarak üniversitelerinin 2000 yılından sonra kurulan 95 üniversite arasında akademik performans ve başarı açısından 11'inci sırada yer aldığını söyledi.

Karaman, “Ülkemizdeki 108 devlet üniversitesi arasında en fazla uluslararası yayın yapan 41'inci üniversite durumundayız. Geçen yıl itibariyle TÜBİTAK’tan en çok proje alan 28'inci üniversiteyiz. Uluslararası üniversiteler kategorisinde ise Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak biz ilk 2000 üniversite arasına girme başarısını göstermiş bir üniversiteyiz."şeklinde konuştu.

Programda, RTEÜ'nün İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip bir üniversite olduğunun altını çizen Karaman, söz konusu belgeyi üniversitenin tamamında aldıklarını kaydetti.

RTEÜ'nün bir devlet üniversitesi olduğunu hatırlatan Karaman, üniversiteyi destekleyen güçlü bir vakfımızın bulunduğunu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı'nın hem akademik personele hem de üniversite öğrencilerine ciddi anlamda destek verdiğini belirterek ,"Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini tercih eden başarılı öğrencilere aylık 1.500 TL, 1.000 TL ile 500 TL başarı bursu veriyoruz. Burslar eğitim öğretim hayatı boyunca devam ediyor. Üniversitemizin akademik başarısı ve burs desteği her yıl puanlarımızı yükseltiyor ve hem doluluk oranlarımız artıyor hem de dereceye giren öğrencilerin tercihi oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programın son bölümünde RTEÜ'yü tercih edecek olan öğrencilere seslenen Karaman, “Rize yeşil ile mavinin anavatanı ve çayın başkenti, yağmurun ülkesi ve bulutların şehridir. Öğrencilerin rahat bir şekilde eğitim öğretim hayatını sürdürdüğü bir ildir. Tercihte bulunacak öğrencilerimiz kesinlikle okumak istemedikleri bölümü yazmasınlar. Ama herkes mutlaka okumak istediği yeri yazsın. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak özellikle artılarla mezun olmak isteyen öğrencilerimizi Üniversitemize bekliyoruz. “dedi.