Kurban pazarı esnafı satışların istedikleri gibi olmamasından dolayı duydukları üzünütüyü paylaştı. Beklentilerinin çok uzağında kalan kurban pazarı esnafı, getirdikleri hayvanların ellerinde kalmasından şikayetçi. Kurban pazarının ağası olan 'Minik' isimli boğa 1 ton 60 kilogram ağırlığında ve kendisine 24 bin liradan alıcı bulmayı başardı.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı ve Rize'de kurbanlık satan esnaf geçmiş yıllara kıyasla zararda olduğunu ifade etti.

Yerli küçük baş hayvan satmasına rağmen hibe ile alınan küçük baş hayvanların pazara indirildiğini dile getiren Şafak Çelik isimli kurban satıcısı "Satışlarımız durgun, bin lira ile 3 bin lira arasında fiyatlarımız değişiyor. Kasaptaki et fiyatına. Kendi üretimimiz, kendi yaylamızda yetiştirdik. Ama şuan hiçbir değeri yok. Adamın yeri var diye devlet bedava koyun vermiş, hiç emek sarf etmemiş, bir şey etmemiş, 1000 liradan kampanya yapıyorlar bizi de etkiliyor bu durum. Biz kuzudan beri büyütüyoruz. Yine de kaliteden anlayan bizden alıyor. Şuan satışlarımız durgun ama arefe günü olacak asıl satışlar. Genelde elimizde kalmıyor ama bu yıl kalacak gibi görünüyor" dedi.

Kurbanlık hayvanların masraflarının geçen yıla oranla oldukça yükseldiğini söyleyen bir diğer kurban satıcısı Hacı Şinaforoğlu "Masraflarımız çok arttı. Biz bu hayvanları dağda yetiştiriyoruz. Şuan satışlarımız durgun, elimizde ki mal biter diye düşünüyoruz ama kalabilir de. Pandemi dönemi de hayvancılığı baya etkiledi. İnşallah bundan sonrası daha iyi olur diye düşünüyoruz" ifadelerini dile getirdi.

Bu yıl 1 ton 60 kg ağırlığı ile kurban pazarının ağası 'Minik' isimli tosun oldu. Diyarbakır'dan getirilen ve 2 yaşında olmasına rağmen diğer büyükbaş hayvanlardan büyük görünmeyi başaran 'Minik' Rize'de 24 bin liradan alıcı buldu. Kurban satıcısı Minik'in Doğu Karadeniz'in en büyükbaş hayvanı olduğunu söyleyerek "10 aydır beside. Bu normalde tohumluk olarak kullanılır. Kalitesi çok iyidir. Genleri hiç şaşmamış. Geleceğinden emin olduğumuz için ismini de Minik koyduk ama biz bu kadar büyük olacağını hiç düşünmedik" açıklamasını yaptı.