Rize’nin ünlü turizm cenneti Ayder’de kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalar, yoğunluğun az olduğu döneme rast getirilerek hızlı bir şekilde başlatılırken, ziyaretçi trafiği da hız kesmeden devam ediyor.

İlk olarak Ayder girişinde 1600 araç kapasiteli otopark inşaatında ilk kazma vurulurken merkezde de altyapı çalışmaları kapsamında Ayder adeta şantiyeye döndü.

AK Parti Çamlıhemşin İlçe Başkanı Ömer Altun, çalışmaların hızlı bir şekilde başlayıp devam ettiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çok değer verdiği ve özellikle Rize Milletvekillerimizin de büyük hassasiyet gösterdiği, valiliğimizin de içinde olduğu ve 5 bakanlığın protokolü neticesinde bir kentsel dönüşüm başladı Ayder’de. Şu anda altyapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaza hazırlama gayreti içindeyiz. Kanalizasyon, su, elektrik tamamen yolun altına alınıyor. Kaldırımlar, yollar yenileniyor. 1600 araç kapasiteli otopark inşaatı başladı, hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu da Ayder’in bir Davos kimliği alması için başlattığımız çalışmanın ciddiyetini gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimizden Allah razı olsun. Ayder’e çok büyük değer veriyorlar. Burada ülke ölçeğinde büyük bir yatırım yapılıyor. Bu kış mevsiminde yapılan yoğun çalışmalara rağmen aşırı bir kalabalık var Ayder’de. Bu da Ayder’in bir Türkiye markası olduğunun göstergesidir. Akabinde önümüzdeki yıl kaplıca tesisimiz yapılacak. Yine yukarıda kamu arazisinde 60 adet 9 bloklu apart oteller yapılacak. Daha sonra da kentsel dönüşüm ile önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde bambaşka bir Ayder ile karşılaşmış olacağız.” dedi.

İlçe Başkanı Altun,  Ayder’in 12 ay turizm potansiyeli olan bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Hem yaz doğa turizmi ve hem de termal turizm imkânlarıyla Ayder dünyanın nadir özellikli turistik yerlerinden biridir. Teleferik projesi de kentsel dönüşüm projemizle birlikte değerlendirilen bir çalışma. Önümüzdeki dönem çok büyük değişime sahne olacak Ayder.” ifadelerini kullandı.

Ayder’de kış mevsiminin ortasında olmalarına rağmen yoğun bir ziyaretçi akını olduğuna dikkat çeken Başkan Altun, “Şu anda Ayder’de büyük bir dönüşüm var. Trafikte tıkanmalar yaşanabiliyor. Gelen misafirlerimiz biraz sıkıntı çekiyor. Misafirlerimizin hoşgörüsüne sığınıyoruz. Çalışmalar nedeniyle bazen yolu kapatacak, trafiği kesmek zorunda kalacağız. Ama daha güzel bir Ayder için hep birlikte bir süre bunlarla karşılaşacağız. Çalışmalar tamamlandığında Ayder’deki bu değişim ve büyük dönüşümle hepimiz mutlu olacağız inşallah.” dedi.