Kısa süre önce Ardeşenli yazar Burhan Okutan tarafından yazılan Ardeşen kültür şahsiyetleri ve toplum yapısı isimli kitap okuyucuları ile buluştuktan sonra oldukça beğenildi.

 

Ardeşen’in coğrafi ve tarihsel nitelikleri bu kitapta buluştu.

 

Rize Araştırmaları Vakfı (REVAK) yayınlarının 31. eseri olan “ARDEŞEN Kültür, Toplum Yapısı ve Şahsiyetler” kitabı basıldı.

REVAK Başkanı Ömer Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı…

Rize Araştırmaları Vakfı (REVAK) Yayınlarının 31. eseri olan, sevgili Burhan OKUTAN Kardeşimizin emek mahsulü, büyük gayretle kaleme aldığı “ARDEŞEN Kültür, Toplum Yapısı ve Şahsiyetler” kitabımız basıldı.

Bu eserde;

Çalışmamıza Ardeşen tarihine genel bir bakışla başladık. Ardeşen’in coğrafi ve tarihsel niteliklerini -bize miras kalan kısmıyla- aktararak çarpıcı kılmaya özen gösterdik. Osmanlı’dan tevarüs eden, dedelerimizin ve ninelerimizin mezar kitabelerini, sessiz medeniyetin derin çığlıklarını duyurmak gayesiyle Latin harflerine transkribe ettik.

Ardeşen özelinde medreseler, âlimler, iş insanı, bürokrat, siyasetçi, mutasavvıf ve şair kimliği ile öne çıkmış kişiler hakkında anonim ve yazılı bilgileri derledik. Ardeşen’in sosyokültürel boyutunu özetleyen; coğrafyanın, toplumun, kuşakların, kısaca kent ve insanın zamanla nasıl değişim gösterdiği hususunda, bu tarihi geçişliliği duygu dünyamızda daha derin hissetmemiz açısından değer katacağına inandığımız fotoğraf ve vesikaları bir araya getirdik. Bölge özelinde, eş zamanlı ve art zamanlı tüm bilişsel unsurları dikkate alarak konuları çalıştık.