a.oncirak @ hotmail.com

2019 Yaş çay kampanyası başladı.Fakat bir kısım üretici fiyatı beğenirken bir kısmı ise beğenmedi. Üretici bunu tartışırken Çaykur müstahsile gönderdiği kısa mesajla sürekli kontenjanı düşürmeye başladı.Üretici veremediği çayı biryere verecek yoksa tarlada saklayacak hali yok.

Hal böyle olunca özel sektör devreye girdi ve yaş çay taban fiyatını devletin verdiği fiyatın çok altında çay almaya başladı.Yağmurda çamurda,dik yamaçlarda ,taşınması zor engebeli arazilerde alın teri için mücadele veren çay müstahsili maalesef yalnız ve perişan bırakıldı.Çaykur genel merkezinden sürekli açıklama yapılıyor,tüm üreticilerimizin çayı alınacak diye fakat görünen söylenen öyle olmuyor işte.Hadi Çaykur herkezin çayını alacakda bu kontenjanla nasıl alacak.Kaldıki çaykur zaten dekara göre alım yapıyor .

Üretici Özel sektörün kucağına atılmak isteniyor.Çayın Patronu Çaykur düşük çay alma politikası yürütürken Özel Çay sektörü boş dururmu,meydanı boş buldu istediği gibi fiyat ve şart veriyor.Hatta ödemeler bile 1 yılın üzerinde.

ÇAY ÜRETİCİLERİ ÖZELLERE MAHKÜM EDİLDİ !
BÖLGEDEKİ STK 'LAR NEREDE?

Devletin yaş çay taban fiyat açıklamasından sonra tarlaya çay toplamaya başlayan üretici ne yapacağını şaşırmış durumda.Bu kadar adaletsizliğin yapıldığı çay sektöründe,Çaykur'un uyguladığı düşük kontenjan kararı ile mağdur etmesi,özel sektörün devletin verdiği taban fiyatının altında mecbur bıraktığı bu durumda ziraat odaları ,çay borsası ,ticaret borsası  başkan ve yönetimlerinden bir tane ses neden gelmiyor ? neden bir açıklama yapamıyorlar ? vatandaşın tarım noktasında uğrayacağı hakkını aradığı yer Ziraat odaları neden sessiz kalıyor.kimden çekiniyorsunuz,vatandaş sizi oraya getirdiği gibi indirmesini biliyordur.

Bir de şuna değinmeden geçemeyiz,malum çay Rize'nin namusudur.Vekillerimiz Rizenin en büyük sorunu (vatandaşa kalsa tek sorunu) olan çayı ile ilgili hiç bir açıklama veya mecliste alınterimizin özel sektör tarafından çalınması ile ilgili herhengi bir çalışması ve ya açıklamaları olmamıştır.Bu konuyla ilgili CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca meclise önerge vermiş.Şimdi adama sormazlarmı Denizli nere Rize nere ?bizim vekillerimize duyurulur.

umarız herşey çay müsatahsili için güzel olacaktır.yakın zamanda bu sorunların Rize gündeminden çıkıp, bir an önce çay kanunun TBMM gelerek yasalaşmasını diliyoruz.