Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, kar yağışının etkisini gösterdiği kentte hastaların mağdur edilmemesi için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ifade ederek, kar engeli kalkıncaya kadar diyaliz hastaları ile doğumuna bir ay kalmış gebeleri il ve ilçelerde hastaneye yakın devlet tesislerinde misafir edebileceklerini kaydetti. Tepe, ayrıca, hiçbir hastanın da yollar kapandı diye endişeye kapılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sağlık Müdürü Dr. Tepe, yaptığı yazılı açıklamada, Rize'de beklenilen kar yağışının ulaşımda zorluklara neden olabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Özellikle bu durum acil hastalar ve hamileler ile diyaliz hastaları gibi kronik hastalığı olanlar için son derece önem arz etmektedir. Yoğun kar yağışında özellikle yüksek mahalle ve köylerimize ulaşmada zorluklar çekilmektedir. Bu sebeple yaşlılarımız, kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız, diyaliz hastalarımız ve gebelerimiz endişeye kapılmasınlar. Bütün imkanlar seferber edilmiştir. Bu anlamda diyaliz ünitelerimize talimat verilip seans zorunluluğu kaldırılmıştır. Yani diyaliz hastalarımız kar engeli ortadan kalkıncaya dek diyaliz seansına geç kaldım endişesi yaşamayacaklardır. Yine diyaliz hastalarımız ve doğumlarına son bir ay kalmış gebelerimizi istedikleri takdirde hastanelerimize yakın il ve ilçe merkezlerinde kar engeli ortadan tamamen kalkıncaya kadar ücretsiz olarak devlete ait tesislerde misafir etmekteyiz.” dedi.

Hiçbir hastanın yollar kapandı diye endişeye kapılmaması gerektiğini kaydeden Dr. Tepe, “Hastalarımız yolların kapanmasından dolayı paniğe, endişeye kapılmamalı. Kar engeli zaman kaybettirse dahi ekiplerimiz mutlak suretle kendilerine ulaşacaklardır. Bu amaçla başta kar ambulanslarımız ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz (UMKE) olmak üzere, ilgili birimlerimiz tümü aktif olarak çalışmaktadır. Ayrıca alanında en iyi eğitim almış gönüllülük esasına dayalı olarak kurulan bünyesinde dağcılardan İtfaiye, Sivil Savunma ve sağlık personellerine kadar geniş yelpazede birçok birimi barındıran RİKE (Rize Kurtarma Ekibi) olası bir mahsur kalmada etkin müdahaleye hazır durumdadır. Hastalarımızın lüzumu halinde 112 acil hattından yardım istenilmesi durumunda, elden geldiğince kendilerine yardımcı olunacaktır. Kış şartlarının hastalarımızın mağduriyetine neden olmaması için gereken çalışmalar hassasiyetle yürütülmektedir.” diye konuştu.