Çamlıhemşin ilçesinde yer alan dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı. TOKİ tarafından yürütülen proje kapsamında, bölgenin önemli merkezlerinden birisi olan Ayder Kaplıcaları'nda faaliyetlere yeniden yapılanma süreci kapsamında ara verildi. Proje kapsamında kaplıcalar bölgesindeki termal otel ve çevresindeki yapılar tekrar düzenlenecek.

Mevcut kaplıcaların işletmeciliğini yapan Ayder Kapaş. Kooperatifi yönetim kurulu ve kurucularından Başkan Recep Yaşar ve Ayder Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu ve kurucuları adına Başkan Dursun Güler, konu hakkında kamuoyuna ortak açıklamalarda bulundular.

Kaplıca tesislerinin faaliyete geçmesi için 30 yıl önce İl Özel İdaresi'nin kurmuş olduğu Ayder A.Ş. şirketini halktan sermaye toplayıp, satın alarak hizmet vermeye devam eden, çoğunluk hissesi Ayder, çevre köyleri, kurucu ve ortaklarından oluşan S.S Ayder kooperatifi ve şu anda Ayder Turizm Tic. AŞ tarafından işletilen kaplıca tesislerinin yüzlerce ortağı olan bir kuruluş olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ayder A. Ş’ nin çoğunluk hissesi kooperatifte, kalan hisseleri Rize Belediyesi ve ilçe belediyeler ile özel idare ve bölge insanının ortak olduğu kooperatifle birlikte 600 kadar ortağı vardır. Mevcut Ayder kaplıca tesisleri TOKİ nin Ayder ‘de planladığı dönüşüm ve yenileme projesi içerisindedir. Bu vesile ile yukarıda bahsedilen ortaklarımızın kazanılmış haklarının, yöremizin ve insanımızın Cumhurbaşkanımızın da deyimi ile mağdur edilmemesi yöremiz için çok büyük önem arz etmektedir"

Açıklamada yeni dönem hakkındaki beklentiler hakkında şu ifadeler kullanıldı:

"Bu dönüşüm sırasında doğacak boşluktan dolayı mağduriyetimizin giderilmesi için, Ayder Kooperatifi yönetimi ve Ayder AŞ yönetimi olarak, Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Ömer Altun, Rize İl Genel Meclisi üyemiz Sayın Yusuf Arısoy, Çamlıhemşin Belediye Başkanımız Sayın Osman Haşimoğlu, Ayder ’deki derneklerimiz, Ayder halkı ve mahalle muhtarlarımız ve burada ismini sayamayacağımız kurucu ve ortaklarımızın desteği ve girişimleri ile bu dönüşüm ve yenileme çalışmalarında, yenilenen kaplıca termal tesislerinin, tekrar bu inşaat ve yenileme döneminde mağdur olan, kaplıca işletmecisi Ayder AŞ ye verilmesi için gerekli çalışmalar ve görüşmeler en üst düzey ve en iyi şekilde yapılmıştır."

"Yeniden işletme sözü alınmıştır"

Süreç içerisinde yapılan temaslar hakkında, "Ayder’e iki kere gelen Çevre Şehircilik bakanımız Sayın Murat Kurum ve beraberinde olan Rize Milletvekilimiz Sayın Muhammed Avcı ile diğer Rize milletvekillerimiz, Rize Valimiz, Özel İdare müdürleri, tüm bölge siyasi ve ilgili bürokratlarla yapılan görüşmelerde, Ayder ‘de yapılacak yeni kaplıca tesislerinin yine Ayder AŞ tarafından işletileceği sözü alınmıştır. Bu vesile ile TOKİ ve Özel İdareye de bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz yazılı ve yüz yüze görüşmelerimizde protokol yapalım talebimize de yapılacak tesislerin henüz kiralamasının Özel idarede mi, TOKİ yetkisinde mi olacağı kesinleşmediğinden yazılı bir protokol yapılamamıştır" açıklaması yapıldı.

Ayder Yaylası'nın korunması gerektiğinin belirtildiği açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Tüm devlet yetkililerine ve ilgililere Ayder’i sadece görsel değil, gelenek, folklor, tarihi, çevresi, ormanı, köyleri, yaylaları insanı ve kültürel yapısı ile bir bütün olarak korumanın bir anlamı olduğunu, gerçeğin bu olduğunu bıkmadan defalarca anlattık. Yönetim, kurucular, hukuk danışmanlarımız ile yaptığımız istişareler sonucunda Ayder ‘in aslında ilk TOKİ nin verdiği dönüşüm tarihine göre bitmek üzere olması gereken yenilenme çalışmalarının daha da gecikmemesi için, kiracılık işletim ve termal su haklarımızın dava konusu edilmesinin süreci uzatacağı, dönüşüm ve yenilenmeye engel teşkil edeceği, belki de yıllar sürecek bir sorun ve problem olacağını düşünerek aramızda istişare ile devleti yöneten Cumhurbaşkanımızdan, Bakanımıza, Milletvekili, Valimiz ve diğer devlet ve kurum yetkililerinin sözüne, sözlü taahhütlerine güvendik ve inandık. 30 yılı aşkın bir süredir Rize vilayeti sınırları içinde devlete en yüksek kirayı ödeyen ve halka, turizme azami en iyi hizmeti veren, kar zarar gözetmeden hizmeti önceleyen, bir nevi amme hizmeti gibi, yaz kış tesisleri açık tutan, şifa dağıtan, istihdam sağlayan, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veren, dilek ve temenniler defterinde binlerce memnuniyet ve teşekkür yazıları ile büyük bir arşive sahip olan Ayder Kaplıca tesislerinin Ayder turizmine ve tanıtımına büyük katkıları olmuştur. 10 yıl önce Ayder AŞ nin daha modern bir tesis yapmak, fizik tedavi hastaları için ek yatak ve ilave sosyal alanlar eklemek için proje ürettiği, fakat mevcut kaplıcaların bina ruhsatı olmadığı için yenilenmesine, yapılmasına müsaade edilmeyen binasının, şimdi TOKİ işbirliği ile yıkılıp yeniden yapılarak yenilenmesi gerekmektedir.Yeni, günümüz şartlarına uygun, rehabilite kaplıca tesisleri yapılarak halkımızın ve turizmin hizmetine sunulup, tarafımızdan işletmesinin ve işleticiliğimizin devam etmesi için mevcut tesislerin boşaltılmasına ihtiyaç vardır. Görüşmelerimiz neticesinde TOKİ nin yüklenici inşaat firmasının yeni tesisleri bir an önce yaparak bitirmesi ile en kısa sürede Ayder halkı ve şifa bekleyen insanlarımızı kaplıcanın yeni fizik tedavi tesisleri ile buluşturup en güzel hizmeti vermek istiyoruz. Yeni kaplıca projesinde gördüğümüz, tecrübelerimize dayanan, bize göre olması gereken projedeki bazı eksik ve detayları da direk TOKİ Başkanın kendisine anlattık, kendisi de düzeltilmesi için yetkililere talimat verdi."