İlk Deniz Şehidi Rizeli Kahya Anıldı

 Zonguldak'ın Kdz. Ereğli ilçesi Kaymakamlığı tarafından Gazi Alemdar Gemisi'nde Fransızların eline esir düştükten sonra kurtulmayı başaran ancak Fransız donanmasından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Kurtuluş Savaşı'nın ilk deniz şehidi Rizeli Recep Kahya'nın 96. vefat yılı nedeniyle ikinci kez anma töreni düzenlendi. Recep Kahya'nın torunlarının da katıldığı törende, Kahya vefatının 96. yılında düzenlenen törenle anıldı.

alemdar-kahramanlari.jpg

Ereğli Kaymakamlığı tarafından ilçede bulunan Alemdar Anıtı ve aynı ölçekte inşa edilen Alemdar Gemisi müzesinde düzenlenen anma programına, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu ve Ereğli Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay ve Rize Belediyesini temsilen Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Hüseyin Nalkıran katıldı.

Deniz Yüzbaşı Murat Aksu, törende yaptığı konuşmada Alemdar gemisinin Danimarka’daki imalat sürecinden başlayarak, Türkiye’ye gelişine ve 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda gerçekleştirdiği yararlılıklar hakkında bilgi verdi.

kurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(7).jpg

“RİZELİ RECEP KAHYA KALBİNDEN VURULARAK ŞEHİT OLDU”

Aksu, Alemdar’ın Fransız C 27 Gambotu tarafından ele geçirildiğini, ancak Ereğli’nin açıklarında mürettebatın Fransız askerlerini etkisiz hale getirerek Ereğli’ye dönüş yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Durumu fark eden Fransız gambotu Alemdar’a ateş açmış, çatışma seslerini duyarak Ereğli’den denize açılan sandallar karşı ateş açarak geminin açığa kaçmasını sağlamıştır. Alemdar gemisinin kaçırılmasını önlemek amacıyla Çobançeşmesi önlerinde karaya oturtulmuştur. Recep Kahya bu çatışma sırasında kalbinden vurularak İstiklal Savaşımızın ilk deniz şehidi unvanını almış, bütün şehir halkının katılımıyla şehir mezarlığına defnedilmiştir” dedi.

kurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(10).jpg

RİZELİ RECEP KAHYA’NIN TORUNUNDAN RİZE BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Törenin ardından Alemdar Gemisi’nin kurtarılması esnasında şehit düşen Recep Kahya’nın torunlarından Mehmet İpek, “Çok anlamlı, duygu yüklü bir gün. , Takdir edersiniz ki Ereğli halkı bizi memnun ediyor. Geçen yılki anma törenlerine göre bu yıl daha kalabalığız. Rize Belediyesi yetkililerine de bugün burada oldukları için teşekkür ediyorum. Ereğli halkı bizim emanetimize dedemize Recep Kahya’ya bizden daha çok sahip çıkıyor, sahipleniyor. Sizlerin aracılığı ile Ereğli halkına teşekkür ediyorum. ” diye konuştu.

Törenin ardından Rizeli Recep Kahya’nın torunları Mehmet İpek, Şemsettin Er, Sare Topal, Mehmet Topal, Özkan İpek ve Fatma İpek anıt önünde hatıra resmi çektirdi.

Tören sonrasında Rize Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nalkıran, İlçe Kaymakamı Madenoğlu ve Belediye Başkan vekili Atay’ı ziyaret ederek Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap adına hediyelerini takdim etti.

kurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(9).jpg

RECEP KAHYA KİMDİR?

Şehit Serdümen Er Recep Kahya 1 Temmuz 1873 tarihinde Rize Çayırlı Pekmezci köyünde doğmuştur. Recep Kahya, Arnavutoğulları eşrafından Mahmut ve Fatma'nın yedi oğlundan biridir. 1. Dünya savaşında İngilizlere esir düşmüştür. 1921 yılında esaretten dönüp İstanbul'a dönerek hemşerileriyle buluşmuştur. Eski arkadaşlarından çarkçı Osman Efendi ile Alemdar'da çalışmaya başlamış, Alemdar'ın milli mücadeleye k atılmasında etkili olmuştur. 9 Şubat 1921 yılında Fransızların açtığı ateş sonucu kalbinden yaralanmış ve karaya çıkartıldığında kan kaybından hayatını kaybetmiştir.

recep-kahya-kimdir.jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(6).jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(8).jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(1).jpg

kurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(2).jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(3).jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(4).jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(5).jpg

kurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(13).jpgkurtulus-savasi’nin-ilk-deniz-sehidi-rizeli-recep-kahya-anildi-(11).jpg

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

Rize’de “İrfani Geleneğimiz Ve Hoca Ahmet...
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın anlatımıyla Rize'de "İrfani...

Haberi Oku