Teknoloji:
FACEBOOK WEBCAM DAN BİZLERİMİ İZLİYOR

Facebook webcam'den sizi mi izliyor?

Facebook'un aldığı yeni patent ile insanların duygularını öğrenmek amacıyla izinsiz olarak webcam'lere erişim sağlayıp kullanıcıları izleyebileceği iddia edildi. Gelişmenin ardından Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, geçtiğimiz sene webcam'in bantlanması yönündeki önerileri yeniden gündeme getirirken, Facebook'un bu hizmeti kullanıma sunup sunmadığına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Facebook webcam'den sizi mi izliyor?

CBInsight'a göre 2015 yılında insan duygularını anlayabilen bir patent aldı. Yine iddiaya göre, söz konusu patent sayesinde yüz tanıma algoritması telefonların ön kamerayı kullanarak kullanıcıların yüzünü algılıyor ve duygularını tahmin etmeye çalışıyor. Facebook artık kullanıcılarına ücretsiz sohbet desteği sunuyor. 

Bu patent, Facebook'taki bir içeriği gördüğünüzde sizden habersiz ön kameranızdan yardım alacak ve yüz ifadenizi kontrol ederek duygunuzu analiz edecek. Böylelikle hangi içerikte ne tür tepkiler oluştuğu anlaşılacak. Örneğin, bir arkadaşın payalaştığı fotoğrafa gülümsüyorsanız, algoritma haber kaynağınızda arkadaşınızın o tarz resimlerine benzer daha fazla içerik üretecek.

Bu haberin ardından Facebok'un kurucusu Mark Zuckerberg'in geçtiğimiz yıl 'ini bantlamasını yenidnen gündeme getirdi. Zuckerberg'in geçtiğimiz yıl paylaştıüı bir fotoğrafta webcam üzerine bant taktığı görülmüştü.

Facebook'un bu hizmeti kullanıma sunup sunmadığına dair resmi bir açıklama yok.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

ÜNİVERSİTE'YE GİRİŞTE KRİTİK DEĞİŞİKLİK
YÖK Başkanı'ndan son dakika üniversite giriş sistemi açıklaması! Üniversite sınavı nasıl olacak?

Haberi Oku