Siyaset:
BAŞBAKAN YILDIRIM:REFERENDUM TARİHİ BU HAFTA BELLİ OLUR

 Başbakan Binali Yıldırım AKP 115. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. Yıldırım referandumun kesin tarihinin bu hafta içinde açıklanacağını söyledi.

İşte Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:
 
Dün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 23 ilimizi ilgilendiren hayati bir adımı attık önemli kararlar aldık.
 
23 il için yatırım yapmak üzere müracaat eden sayısı bin 200’ü aşmış durumda. Toplam yatırım miktarı 20 milyar doları bulmuş vaziyette. Bu yatırımlar gerçekleşirse doğrudan 112 bin 400 vatandaşımız iş aş sahibi olacak.
Program resmen dün başladı. Program kapsamında yatırım yapan herkese fizibilite hazırlama danışmanlık yapma gibi hizmeti ücretsiz devlet verecek.
 
DEVLET YÜZDE 70’İNİ VERECEK
Yatırım için arsa arazi temininden başlayarak arsa üzerine bina yapılması dahil desteği vermeye devam edeceğiz. 10 milyona kadar sabit yatırım bina vesaire bedelini biz karşılayacağız. Hizmet sektörlerine iki konuda destek sağlıyoruz. Birincisi çağrı merkezi hizmeti vermek isteyenlere, ikincisi veri merkezi kurmak isteyenlere destek vereceğiz.
 
Desteklerde her şeyi devlet vermiyor. Öz kaynak yüzde 30, kredi yüzde 70. Devlet yüzde 70’ini verecek. Bölge yıllardır terörden çok çekti. Biz oralara yolları hastaneleri havalimanlarını yaptık şimdi sıra yatırımda.
Doğu ve Güneydoğu’ya yapılan her kuruşluk yatırım, Batı’ya da yapılmış demektir. İnsanlarımızı doğduğu yerde doyuracak altyapıyı yapacağız.
Cumhuriyet tarihinde kalıcı sonuçları olacak düzenlemeler yaptık.
 
KOMŞULARLA İLİŞKİLER
Rusya ile ilişkileri düzelttik. İsrail ile süregelen sorunumuz vardı onu bir noktaya bağladık. Suriye’de ile ateşkesin sağlanması için Rusya ile İran ile birlikte bir inisiyatif aldık ateşkes sağlandı.
 
Irak ile konuştuk, Başika, Musul konusu başta olmak üzere PKK ile mücadele ve Sincar’daki oldu bittilerin nasıl ele alınacağını hep beraber değerlendirdik. Bütün bunları yapınca Türkiye’nin bölgedeki etkinliği de arttı.
 
1 yıl önce Suriye meselesinde Türkiye’yi hesaba katmayanlar, şimdi Türkiye ne diyorsa ona göre amel ediyorlar.
 
Suriye’de barışın sağlanması terör örgütlerinin temizlenmesi için biz Fırat Kalkanı operasyonu ile PYD’ye DEAŞ’a karşı amansız bir mücadele veriyoruz.
 
REJİM TARTIŞMALARI
 
Türkiye’nin bir yere gittiği yok. Türkiye emin adımlarla muasır medeniyetler seviyesine ilerliyor. Telaşları kendi gelecekleri, kendi ikballeri. Sizin ikbaliniz için Türkiye’nin önünü tıkamaya hiç kimsenin hakkı yok. 1923’te rejim tartışması sona erdi, nokta.
 
ABD’de 228 senede 45 başkan değiştirmiş. Biz 93 senede 65 hükümet kurmuşuz.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ
Diyorlar ‘Yeni sistemde güvenoyu yok.’ Güvenoyunu millet veriyor zaten. ‘Meclis’in etkinliği azlıyor.’ Hadi oradan, neresi azalıyor? Genel görüşme var, yazılı soru önergesi var, Meclis araştırması var, kanun yapma, cumhurbaşkanını yargılama var. Bakanları sıraya, hesaba çekmeye hakkı var.
 
Cumhurbaşkanı görevi esnasında kendisine atılan ve isnat edilen her suçtan yargılanabilecek. Yüzde 66 çoğunlukta. Mevcut anayasadan daha az bir nisapla yani 3’te 2 ile yargılanabilecek orada 4’te 3’te yargılanabiliyordu. Yüce Divan’a gönderilmesi biraz daha kolaylaştırılıyor.
 
Anayasayla ilgili referandum sürecinde çok şey konuşulacak. Herkes kendi ezberi neyse onu anlatacak. Hayır’cılar istemezükçüler bir tarafta konuşlanacak. Biz de anlatağız.
Biz de AK Parti olarak kendi kampanyamızı yapacağız. MHP ile ortak kampanya diye bir şey yok. Ama bu değişiklik konusunda amaç birliği var.
 
REFERANDUM TARİHİ
Anayasa değişikliği Nisan ayının ilk yarısından 20’sine kadar uygun bir tarihte yapılacak.Bu hafta içinde kesin bir tarih belirlenmiş olur.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ADMİN 1 yıl önce

arkadaşlar hakaret ve küfür i̇çeri̇kli̇ paylaşimlar yayinlanmayacaktir veya kesi̇li̇p yayinlanacaktir,her türlü görüşe sahi̇p olalim lütfen

Misafir Avatar
ahmet zeki 1 yıl önce

neyi göründe neye evet diyeceksin dang....hangi maddeyi okudun senin lehine bişey varmı niye açıklamıyolar başkanlık sistemiymiş. tayyibin padişahlık sistemi de baride işin içinden çık tabikide hayır,hayır,hayır

Misafir Avatar
şükrü 1 yıl önce

referandumda tabikide evet

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

allah başımızdakilere zeval vermesin

banner196

banner190

SEÇİM ANKETİ SONUÇLARINA GÖRE DENGELER DEĞİŞİYOR
Son dakika: Son anket şoke etti! SONAR’ın araştırmasına göre ikinci tura kalıyor

Haberi Oku