Sağlık:
Kansere çare: KARALAHANA
 


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz sofralarının vazgeçilmez Karalahananın tadından sonra çok önemli bir faydası da ortaya çıktı. Üstelik üzerinde guatr tartışmaları varken. Şöyle ki;

Bizim Karadeniz bölgesinde yıllardır şöyle bir kanaat var. Karalahana guatr’a neden oluyor. Hal böyle iken son yapılan araştırmalarda ise çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Araştırmaya göre Karalahana dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu da kansere çok iyi geliyor.

KaralahanaKanser-1Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre; Karalahana kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Karalahana içerdiği beta-karoten, C ve E vitaminleri sayesinde kuvvetli bir antioksidan ve vitamin deposu. Bu birliktelik sayesinde hücresel hasarın önüne geçiyor. Yaşlanmayı geciktiriyor, bağırsakları çalıştırıyor, kabızlığı engelliyor, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruduğu söyleniyor. Geçmişi 2000 yıl öncesine dek uzansa da Karadeniz’e özgü bir sebze olarak kabul ettiğimiz için onu zaten diğer lahana çeşitlerinden ayrı bir yere koyarız. Ancak bir çok sebze gibi Karalahananın da yararlarından faydalanabilmek için çok pişirilmemesi gerekiyor. Bizde genellikle önce haşlanır, suyu süzülür sonra da uzun uzun pişirilir. Oysa vitamin değerlerinin ve antioksidan özelliğinin kaybolmaması için ya suda bir kaç dakika haşlanması ya da sadece beş-on dakika kadar kavrulması gerekiyor.

Bakalım bu araştırmalar sonrası Karalahanaya sadece Karadenizlilerin değil tüm Türkiye’nin bakış açısın nasıl olacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

Fındık ve ceviz kilo verdiriyor!
Uluslararası Kuruyemiş ve Kuru Meyve Konseyi'nin (INC) ortaklaşa finanse ettiği araştırmada, "sert kabuklu...

Haberi Oku