Rize Havalimanı Turizmin Can Damarı Olacak

Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek Türkiye'nin ikinci havalimanı Rize Havalimanı'nın, her iki ilin turizm potansiyelini arttırması beklenirken, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, "Rize-Artvin Havalimanı Fırtına Vadisi, Ayder ve Kaçkarlar bazlı bütün doğal turizm projelerimizi tetikleyen bir unsur. 3 senelik bir yapım periyodu var. Umarım kısa sürede başlar ve biter. Bölgede çok köklü temelli hayallerinden birine daha kavuşmuş olur" dedi.

Rize merkeze 34, Artvin'e ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye ve Avrupa'nın Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacak.

rize-havalimani-yapilacak-alan-1.jpg

Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak.

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.

- 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor

Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor. En derin yeri 22 metre olmak üzere ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak.

Rize-Artvin Havalimanı tamamlandığında, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya, Türkiye'nin 56. havalimanı olarak hizmet verebilecek.

rize-havalimani-yapilacak-alan.jpg

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rize-Artvin Havalimanı'nın iki ilin, hatta Batum'un ihtiyacını karşılamaya dönük planlanmış çok önemli bir proje olduğunu belirtti.

Deniz üzerine havalimanının dünyada örnekleri olduğuna işaret eden Bektaş, Türkiye'nin de Ordu-Giresun Havalimanı ile bu alanda önemli bir yer edindiğini ve önemli bir potansiyele büyük hizmet verdiğini söyledi.

- "Trabzon'un doğusunda iyi planlanmış ve hazırlanmış bir proje"

Vali Bektaş, Trabzon Havalimanının çok yoğun hizmet verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Rize-Artvin Havalimanı, Trabzon'un doğusunda iyi planlanmış ve hazırlanmış bir proje. Projenin büyük getirisi olacak. Ovit Tüneli Projesi olmadan nasıl Ovit Dağı'na bir kış turizm merkezi düşünülemiyordu, Rize-Artvin Havalimanı Fırtına Vadisi, Ayder ve Kaçkarlar bazlı bütün doğal turizm projelerimizi tetikleyen bir unsur. Ayder'de büyük bir kayak projesi geliştiriyoruz ama bunu mümkün kılan havalimanı projesinin başlamış olması. Havalimanına başlamış olmasaydık Ayder'de kayak merkezi projesinin gerçekleşme ihtimalini çok yüksek göremezdik."

erdogan-bektas-004.jpg

Ayder'de planlanan kayak tesislerine en yakın havalimanının 150 kilometre mesafede olduğunu dile getiren Bektaş, "Havalimanına 150 kilometre mesafede bir kayak merkezi rantabl değil, gerçekçi değil ama şimdi havalimanına 45 kilometre mesafede Türkiye'nin en büyük kayak tesisinin projesini düşünme, gerçekleştirme ve ilgililere sunma cesaretimiz oldu." ifadesini kullandı.

Vali Bektaş, Ordu-Giresun Havalalimanının yapılmasıyla hareketlilik, seyahat ve iç turizm açısından Ordu ve Giresun'un başka bir çehreye kavuştuğunu belirterek, benzeri bir gelişmeyi havalimanıyla birlikte Rize ve Artvin'de de beklediklerini kaydetti.

Daha işin başında olduklarına vurgu yapan Vali Bektaş, "Doğru yürümeyen hiçbir şey yok. İhale ve müteahhit seçimi yapıldı. Yer teslimi nisanda yapıldıktan sonra bir temel atma düşünülüyor. 3 senelik bir yapım periyodu var. Umarım kısa sürede başlar ve biter. Bölge de çok köklü, temelli hayallerinden birine daha kavuşmuş olur." dedi.

rize-havalimani-yapilacak-alan-2.jpgrize-havalimani-yapilacak-alan-3.jpg

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
sami 1 yıl önce

Sayın vali ihale yapıldıktan sonra 15 gün icerisinde yer teslimi yapılması gerekmezmiydi yasal süre 15 gün degilmi. Yoksa yer teslimi referandum sonucuna göremi ayarlanıyor ne bekleniyor nisan ayına kadar.

banner196

banner190

Rize'de Satranç Turnuvasına Yoğun Katılım
Rize'de düzenlenen Okullararası Satranç İl Birinciliği yarışmalarına okullardan yoğun katılım olurken...

Haberi Oku