Kelebek'e Karşı Biyoteknik Mücadele Denemeleri Başlatıldı

Ricania sp.  ( Hemiptera: Ricaniidae)'e  karşı biyoteknik mücadele yöntemlerinin araştırılması projesi İlimizde yürütülmeye başlatıldı.

    Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Koordinasyonuyla İl Müdürlüğümüzün de proje ortaklığında Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarıyla birlikte yürütülen  çalışmada Ricania sp.   'ye karşı biyoteknik mücadele kapsamında sarı renkli yapışkan tuzakların etkinliği, kitle halinde tuzakla yakalama yönteminin etkinliği araştırılacak. 

Ricania sp.
 karşı uygulanacak görsel yapışkan tuzak çalışmaları kapsamında iki ilçemizde biyoteknik mücadele deneme çalışmaları başlatıldı. 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında birinci deneme yeri İyidere İlçesi Sarayköy mevkiinde 10 dönümlük çay deneme alanında çıtalı yapışkan renk tuzaklarının kurulumu yapıldı.  İkinci deneme yeri olarak Pazar Güzelyalı mevkiinde belirlenen 10 dönümlük kapama kivi bahçesinde yapışkan renk tuzaklarının asılarak yerleştirilmesi yapıldı.  

Her hafta tuzaklardaki Ricania sp. nimf ve ergin sayımları yapılarak çalışmalar takip edilecek.Çalışmalar ile yapışkan renk tuzaklarının hangi yükseklikte ve hangi yoğunlukta uygulanmasının daha etkili olacağı, maliyet analizleri vb. yapılarak sonuçlarına göre teknik talimatlara girip girmeyeceğine ve kitlesel mücadelede kullanımına karar verilecektir. Projenin ilerleyen dönemlerinde renk tuzakları ile ışık tuzakları kombinasyonu da denemeye dahil edilecektir.

     Çalışmalar sonuçlanıncaya kadar üreticilerimizin mevcut teknik talimatlar çerçevesinde kültürel mücadeleye devam etmeleri gerekmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×