Hemşin:
HEMŞİN BELEDİYESİ KÜLTÜR MİRASLARI KORUMAYA ALDI

Sabah 08 oo başlayan faaliyet ilk molamız şirin ilçemiz Hemşin’di.

Pazar sabahı olması münasebetiyle ilçe sakındı üç beş esnafın dışında ilçede bir hareketlik görünmüyordu, takı bir adet iş makinesi ve hummalı bir çalışma içinde olan üç beş kişiden oluşan bir ekibe rastlayana kadar.

Yıkık virane tarihi bir kalıntıdan çıkartılan taşlar iş makinesi aracılığıyla taşınıyordu ve ilk aklıma gelen yine bir tarihi yeni bir çalışmanın temellerine mi gömüyoruz sorusuydu.

Çünkü hep öyle yapmadık mı yüzlerce yıllık yaşanmışlığı ve tarihe şahit olan eski binaları yıkıp onlardan geri kalan taşları yeni ruhsuz binaların temellerine dolgu olarak kullanmadık mı, acaba sordum kendi kendime bu çalışmada böyle bir şey mi acaba.

Ve iş makinesine özenle yerleştirilen taşları görünce hayır dedim rahat ol bu bir restorasyon çalışması olabilir, biraz ölçülü birazda tedirgin bir ruh haliyle sordum çalışan yetkiliye.

 -kolay gelsin beyler çalışmanızın mahiyeti hakkında rica etsem biraz bilgi verir misini.

-şivesi ve duruşuyla Hemşinli olmadığı belli olan çalışan güzel bir iş yapıyoruz dedi, yüzlerce yıl Hemşin’e ekmek pişiren tarihi fırını buradan sokup aslına uygun kalınarak meydan projesinin içinde yeniden kuruyoruz buyurun dedi oradaki çalışmayı da görebilirsiniz dedi ve teşekkür ederek yeni kurulan yere gitmek üzere yanlarından ayrıldım.

İşin asli bir restorasyon bir yenileme çalışmasıydı Hemşin’e değer katacak olan güzel bir çalışmaydı tarihinde binlerce yaşanmışlığa şahit olan Taş fırın yüzlerce yıl daha yaşayacaktı artık ve Hemşin’i ziyaret edenler bu fırın sayesinde Hemşin in geçmişinden bilgiler dahi alma fırsatı yakalayacaktı daha da güzeli unutulmaya yüz tutmuş binlerce anı tekrar tekrar canlanacak ve yaşamaya devam edecekti.

Teşekkürler Hemşin Belediye başkanı Sn. Halim Kazım Bekar. Teşekkürler Hemşin
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Özdemir kutlu 12 ay önce

Ben gazetecilik öğrencisiyim ve aynı zamanda muhabirlik yapıyorum , böyle koruma mı olur yık çimento ile tekrar yap, restorasyonun ve korumanın bir kuralı vardır. Mesela ayasofyayı da yıkıp tuğladan yapsak olur mu

Misafir Avatar
Hemşili 12 ay önce

şuan capcanlı bir şekilde parkın ortasında duruyor, çatısı bile yok üstünü otlar bürümüş vaziyette. apar topar sökülüp parka koydukları fırının haberini de size yaptırdılar ama sanırım yaptığınız haberin peşine düşmeyi de pek düşünmediniz. bir yolunuz düştüğünde gidip bakarsınız, tarihi taş fırın acaba ne halde diye...

banner196

banner190

Hemşin yaşamın kendisi..!
İçinize ruhunuza aklınıza ve hayallerinize iyi gelecek.Gözlerinize ve hayallerinize takılan anın tiryakisi...

Haberi Oku