Fındıklı:
‘7. ULUSLARARASI TULUM VE MÜZİK FESTİVALİ' BAŞLADI

7ULUSLARARASI-TULUM-VE-MÜZİK-FESTİVALİ-BAŞLADI-3

www.patikaa.com
Doğu Karadeniz tulum ve müziğe doyacak. Rize ve Artvin’de bu yıl 7’incisi düzenlenen ve 5 gün sürecek Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali Rize’nin Fındıklı İlçesi’nde başladı. Darbe girişimine tepki amacıyla demokrasi yürüyüşü ile başlayan etkinliğe katılan 7 ülke halk dansları topluluğu üyeleri ellerinde Türk bayrakları ile yürüdü.

Vira Kültür Sanat Gençlik ve Spor Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali’nin bu yıl ki etkinliğine Türkiye’den Bursa ve Edirne ekiplerinin yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan, Almanya, Bulgaristan, Ukrayna, Moldova ve KKTC’den gelen halk dansları topluluğu üyeleri katıldı. Etkinlik, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine tepki amacıyla düzenlenen demokrasi yürüyüşü ile başladı. Fındıklı İlçe Meydanında başlayan yürüyüşe Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Fındıklı Kaymakam’ı ,Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ile ülke halk dansları toplulukları katıldı. ‘Fındıklı Milli İradeye, Demokrasiye sahip çıkıyor’ pankartı açılan yürüyüşe katılan ülke halk dansları topluluğu üyeleri ellerinde Türk bayrakları ile yürüdü. Azerbaycan halk dansları topluluğu üyeleri ‘Azerbaycan-Türkiye’ sloganları attı.

7ULUSLARARASI-TULUM-VE-MÜZİK-FESTİVALİ-BAŞLADI-2Fındıklı Anfi Tiyatrosunda sona eren yürüyüş sonrası ülke temsilcileri ve vatandaşlara seslenen Rize Valisi Erdoğan Bektaş, coşkulu kalabalığı gösterdi, görüntünün olağanüstü haldeki bir ülkeye benzemediğini belirterek “Çok olağan bir hayat sürdürdüğümüzü uzak ülkelerden gelen misafirlerimiz görüyor. Ama başka türlü algı yönetimi ve propaganda yapmaya çalışanlar var. Bu zor zamanımızdaki dostluklarından dolayı gelen ülkelere teşekkür ediyoruz. Biz düşmanlarımızı belki unuturuz ama dostlarımızı asla unutmayız.” dedi.

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali, ülke halk dansları topluluklarının sergilediği gösterilerle devam etti. Festival 7 Ağustos Pazar günü sona erecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

Fındıklı'da Süt Kazanına Düşen Çocuk...
Fındıklı'da Süt kazanına düşerek yanan 1,5 yaşındaki çocuk Trabzon’da tedavi altına alındı.

Haberi Oku