Hemşin:
Hemşin'de ödüllü yüzme yarışları nefes kesti

Hemşin Belediyesi tarafından ilk defa organize edilen ve Hemşin Deresi üzerinde oluşturulan yapay gölde düzenlenen "Maha Yüzme Yarışması" renkli görüntülere sahne oldu.

hemsin14.jpg


48 sporcunun başvuruda bulunduğu yarışmalar 12 kişilik gruplar halinde 4 kategoride gerçekleştirildi. Akıntıya karşı 400 metre kulaç atan yüzücülerden her gruptan ilk 3’e giren toplam 12 sporcu finale kaldı.

hemsin7.20140907004314.jpg

Final yarışması adeta nefes kesti. Son 5 metreye aynı mesafede giren Murat Can Camgöz, son hamleyle birinciliği elde ederken Uğur Sakarya ikinci ve Enes Akbal da üçüncü oldu.

hemsin2.20140907004015.jpg

Etkinlikler kapsamında Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı kanocular da gösteri yarışmasına katıldı.

halimkazimbekar.20140907004140.jpg

Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, gölet projesine başladıklarında çok eleştirilere maruz kaldıklarını söyleyerek, “Eleştirildik ama biz bunları bir tenkit olarak kabul etmedik. Aksine o eleştiriler bizi daha da kamçıladı ve sonuca erken ulaşmamıza vesile oldu. Ve bittiği zaman gördük ki çok doğru işler yapmışız. O gün biz bu işleri yapmamış olsaydık bugün bu organizasyonu gerçekleştiremeyecektik. Gölet ve üzerinde bulunduğumuz parkınh; değişim ve dönüşüm yönünde ilerleyen ilçemize farklı bir hava kattığına, öncü bir lokomotif olduğuna inancım tamdır. Ağustos ayı içerisinde, göledin karşı tarafına yaya yürüyüşü, asma köprü ve kamelyalardan oluşan 600 milyonluk bir projeyi tamamlayarak Turizm Bakanlığı’na sunduk. İnşallah ödeneği çıkar çıkmaz projeyi ihaleye çıkarıp uygulamaya koyacağız. Yürüyüş yolu projesi bittiği zaman inanın burası Rize’nin en güzel ziyaret edilebilir ilçesi olacaktır. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde maddi ve manevi desteğini bizlerden esirgemeyen BM Holding’in Başkanı değerli hemşerimiz Bülent Kuyumcu ve ekibine, Sayın Kaymakamımıza, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze, yarışmacılara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Seneye daha kapsamlı ve daha büyük bir organizasyonda buluşmak üzere herkese saygılar sunuyorum.” dedi.

hemsin9.20140907004452.jpg

BM Holding yetilisi Oğuz Ertürk, BM Başkanı Bülent Kuyumcu’nun mesajını ilettikten sonra Hemşin Kaymakamı Hamza Türkmen de yaptığı konuşmada, “İlkini bugün gerçekleştirdiğimiz ve geleneksel olarak devam ettirmeyi amaçladığımız; ilçemizin, yöremizin tanıtımına önemli katkı sağlayacağına inandığımız Hemşin Maha Yüzme Yarışlarında yoğun bir ilgi ile karşılaştık. İlçemiz organik tarım ürünleri ve organik arıcılıkta markalaşma yolunda ilerlerken, Hemşin’in doğa ve kültür turizmi potansiyelini tanıtma ve ilçemizde gerçekleştirilebilecek sosyal faaliyetlere farkındalık oluşturma adına düzenlediğimiz bu yarışmaya çeşitli bölgelerden 48 yarışmacı geldi. Yine çeşitli bölgelerden birçok misafiri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Son yıllarda ülkemiz gerek gelen turist sayısında gerek turizmden elde edilen gelir miktarında önemli aşamalar kat etmiştir. Bu süreç içerisinde Rize ülkemizde önemli bir turizm merkezi olarak öne çıkarken Hemşin doğal güzellikleri ve cazibesiyle Rize’nin turizm merkezi olma yolunda önemli adımlar atmaya hazır olduğunu gösterdi. Muhakkak ki yapımı tamamlanmış, devam eden ve başlayacak yatırımlar ile ilçemiz turizm alnında önemli hedeflere varacaktır.” ifadelerini kullandı.

hemsin10.20140907003945.jpg

Son konuşmayı yapan Rize Vali Yardımcısı Şefik Aygöl ise “Hemşin denilince biz dışarıdan bakınca aklımıza hep Hemşin halk oyunları geliyor. Hemşin’in doğası ve son dönemlerde Hemşin Organik Havzası dillendiriliyordu. Ancak bugün denizin olmadığı Hemşin’de çok güzel yüzme yarışları yaptık. Maha yarışmaları dedik. Akıntıya karşı yarışma yaptık. Evet, bunu da artık literatüre koyuyoruz. Hemşin adına ben tebrik ediyorum. Kısa sürede karar verildi ama iyi bir organizasyon düzenlendi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah gelecek yıl; festival havasında gecesi, gündüzü ayrı etkinliklerle dolu bir etkinlik yapılması hedefleniyor. Ben çok daha başarılı bir şekilde ikincisinin yapılıp devamının geleceğine inanıyorum.” dedi.

hemsin11.20140907004520.jpg

Hemşin Belediye Başkanı Halim kazım Bekar, etkinliğe katkılarından ötürü BM Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kuyumcu adına şirket yetkilsii Oğuz Ertürk’e bir plaket verdi.

hemsin13.jpg

Yarışmada birinciliği elde eden Murat Can Camgöz’e 10 bin TL’lik çekini Vali Yardımcısı Şefik Aygöl takdim etti.

hemsin8.20140907004629.jpg

Yarışma ikincisi Uğur Sakarya’ya 5 bin TL’lik çekini Hemşin kaymakamı Hamza Türkmen ve yarışmada üçüncülüğü elde eden Enes Akbal’a da 2 bin 500 TL’lik çekini Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan ile Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, birlikte verdi.

Etkinlikler horon eşliğinde halkoyunları gösterileriyle devam etti. (Kaynak: Pazar53.com)

hemsin12.20140907003425.jpg

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

Hemşin yaşamın kendisi..!
İçinize ruhunuza aklınıza ve hayallerinize iyi gelecek.Gözlerinize ve hayallerinize takılan anın tiryakisi...

Haberi Oku