Karadeniz:
996 Yıllık kale 11 yıllık çalışma ile gün ışığına çıkıyor
Artvin’in Şavşat İlçesinde Bin yıllık (996 yıl) Şavşat Kalesinde11 Yıldır devam eden kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar basın mensuplarına kalede verilen kahvaltı sonrası açıklandı. Şavşat ilçesi hemen girişinde bulunan ve yapılan kazı çalışmaları sonrası 1020 yılında yapıldığı kesinleşen Şavşat Kalesinde 11 yıldır yapılan kazı çalışmaları 2017 Eylül ayında tamamlanarak restorasyon için hazır hale getirilmiş olacak. 50 den Fazla Tarihi Eser Çıkarıldı Orta Çağ'da inşa edildiği bilinen kalede 11 yıldır devam eden kazı çalışmalarında çıkarılan 50'ye yakın tarihi eser, Rize'deki müzede sergileniyor. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aytekin; "Çeşitli üniversitelerden araştırmacıların katılımıyla 10 yıldır devam eden arkeolojik kazıyı 2017 Eylül ayında tamamlamayı planlıyoruz. Kale, kazının sonlandırılmasının ardından aslına uygun restore edilerek turizme kazandırılacak."dedi


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Osman Aytekin, Artvin'in kaleler açısından zengin bir yer olduğunu belirterek, Kazının, Kültür ve Turizm Bakanlığının izini ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi koordinesinde gerçekleştirildiğini 30 Ağustos 2007'den itibaren kalede kendi üniversitelerinin yanı sıra Gazi, Denizli ve Sinop üniversitelerinden de akademisyenlerin çalıştığını anlattı. Yrd. Doç. Dr. Aytekin, kalenin önemli kısmının yıkılmış olduğuna dikkati çekerek, kazı sırasında Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait altın sikkeler ile top gülleleri, sırlı ve sırsız seramik kapların da arasında yer aldığı yaklaşık 50 taşınabilir kültür varlığı bulunduğunu ifade etti.


Aytekin, ilçe merkezine 3 kilometre mesafede, Artvin-Ardahan Karayolu üzerindeki kaleden çıkarılan eserlerin, Artvin'de müze olmadığı için Rize'deki müzede sergilendiğini dile getirdi. Kalenin önemli bir Turizm destinasyon merkezi potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Osman Aytekin, kazı çalışmasının Orta Çağ'dan bugüne ulaşan kalenin ön plana çıkarılması noktasında etkili olduğuna inandığı görüşünü paylaştı.Kazı sonrası yaklaşık 1 yıl sonra Restorasyona başlanacak"
Sur kalıntılarının yanı sıra kuleleri, şapeli, bey konağı, büyük salonu, şarap mahzeni, kiler ve ecza deposu ile kalenin ilgi uyandırdığını belirten Yrd. Doç. Dr. Aytekin, "Arkeolojik bulgular, kalenin 10'uncu yüzyılda var olduğunu ve 1850'li yıllara kadar kullanıldığını gösteriyor. Kalenin ilk dönemi, bölgede egemen olan Hıristiyan Gürcü Bagratlı Beyliklerine ait. Kale muhtemelen 1554 yıllarında Osmanlı Devleti idaresine geçmiş ve 1850'de ocaklık ve yurtluk sisteminin kaldırılmasının ardından terk edilmiş. 1878'deki Osmanlı-Rus Harbi'nden sonra 43 yıl devam eden Rus yönetimi zamanında da herhangi bir amaçla kullanılmadığı biliniyor. Kale, kazının sonlandırılmasının ardından aslına uygun restore edilerek turizme kazandırılacak. Restorasyon için gerekli izinler alındı. Restorasyona muhtemelen gelecek yıl başlanacak. Böylelikle bir kültür varlığı daha gelecek nesillere emanet edilecek." dedi. Basın mensuplarına kalede verilen kahvaltı sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgiler sunuldu. Basın mensupları kalede gezdirilerek 11 yıldır yapılan çalışmalar ve buradan çıkarılan sonuçlar Kazı Başkanı Yard.Doç.Dr Osman Aytekin tarafından anlatıldı.


Kale içerisinde verilen brifing sonrası Türkiye’nin en yaşlı gazetecilerinden 87 yaşındaki Osman Altun ve diğer gazeteciler duygularını dile getirerek Kalenin Şavşat tarihine büyük bir ışık tuttuğunu ve restorasyon sonrası ilçeye gelen turizm potansiyeli artıracağını ifade ederek çalışmaları yürüten kazı başkanı Osman Aytekin’e ve diğer emeği geçenlere teşekkür ettiler.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

Av yasağı başlamadı ama tezgahlarda balık...
Denizlerde av yasağının başlamasına yaklaşık 2 ay olmasına rağmen tezgahlarda kültür balıkları daha...

Haberi Oku