Taahhütlü gönderilen yıkım tebligatlarını alan kaçan yapı sahipleri, 15 gün içerisinde yıkmaması halinde, yıkımların ekiplerce yapılacağı belirtildi. Yıkım için bölgeye gelen ekipler, yoğun güvenlik önlemleri alınan vadiden iş makineleriyle birlikte ayrıldı.

Rize Çevre Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek, yıkımlara ilişkin yaptığı açıklamada, hukuki işlemlerin tamamlanmadığından dolayı ekiplerin çekildiğini belirtti. Bebek, "Tebligatla ilgi iadeler olmuş. Tebligatlar hukuki işlem olarak tamamlanmadığından dolayı yıkım ekibi çekildi. İl özel idare ekipleri bugün itibari ile tebliğ çalışmalarına başlamışlardır. Yıkım işlemi vatandaşlarımıza tebliğ edildikten sonra kendilerinin 15 gün süreleri var. Bu süre içerisinde yıkılmayan yapılar bir hafta içinde ekipler tarafından yıkılacaktır" dedi.

'DEVLETE KİMSE KARŞI GELMEZ'
Yıkım kararına tepki gösteren Cengiz Nizamoğlu, "Bu binayı insanlar ne şartlar altında yaptı. İmar gelmemiş, statü yok. Bunları uygula ondan sonra yıkın. Hiç kimse 'benim binayı yıkamazsın' demiyor. Sadece adaletsizliğin peşinde koşuyoruz. Önce imarı soksunlar, projeyi yapsınlar ondan sonra yıksınlar. Devlete kimse karşı gelmez. Adaletsizlik var. Vatandaş olarak elimizden geleni yapacağız. Temennimiz adaletsizliği görsünler. Artık bizim testimiz, suyumuz taştı. Buna göre bir çare uygulasınlar" diye konuştu.

'YIKIM KARARI 'İDAM' DEMEK'
Kaçak yapı sahibi Hasan Kalay, "Benim de yıkım kararım var. 2017'de binamı yaptım, param yoktu yetiştiremedim. Annemin kefen parasını oraya harcadım. Bu mu adalet. Seçim bitti yıkım kararı başladı. 'Yıkım kararı' demek, idam demek. İdam etsinler bizi yıkmasınlar. Arazimiz burada başka yerimiz yok. Hiçbir vatandaşın suçu yok" diyerek mağduriyetlerin giderilmesini istedi.