Ekonomi:
5 AY 29 GÜN ÇALIŞABİLİYORLAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TBMM'de partisinin grubunda yaptığı konuşmada taşeron işçilere kadro müjdesi verirken mevsimlik işçilerle ilgili bir açıklama yapmaması, kamuda yıllardır kadro bekleyen binlerce mevsimlik işçide tam bir hayal kırıklığına neden oldu.

5 AY 29 GÜN ÇALIŞABİLİYORLAR

Başta şeker, orman olmak üzere Çaykur'da ve demiryollarında birçok kamu işyerinde halen geçici, kampanya veya mevsimlik işçi çalıştırılıyor. Kadroya geçirilmeyen bu işçiler, ilgili kanun gereği yılda 179 gün (5 ay 29 gün) çalıştırılıyor.

Söz konusu işçiler uzun yıllardır bu şekilde çalışıyorlar. Örneğin şeker fabrikalarında 20-25 yıldır kadro almadan çalışan işçiler var. Aynı durum, Orman Genel Müdürlüğü'nde, Çaykur'da ve Demiryollarında da geçerli.

KADRO VERİLMİYOR TAŞERONLARA YAPTIRILIYOR

Bu işçiler altı aydan daha az çalıştırılırken, diğer aylar bu işyerlerindeki istihdam taşeron işçilerle çözülmeye çalışılıyor. Bu durum kamuya daha pahalıya mal oluyor. Zaten geçici işçilerin çalışmadığı dönemler için genel sağlık sigortası primleri şirket tarafından karşılanıyor. Geçici işçilerin yılda 360 gün çalıştırılmaları durumunda bir taraftan çoğu işyerinde alt işveren uygulamasıyla hizmet alımı ihalesine gidilmesine ihtiyaç kalmayacak bir taraftan da kadro sorunu çözüleceği için işyerlerindeki verim artacak.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner196

banner190

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar
Haberi olmadan maaşı düşürülen işçi için mahkemeden emsal karar çıktı!

Haberi Oku