Artvin:
BİR DOĞA HARİKASI: DELİKLİKAYA
Burası İsviçre değil Artvin. Adeta doğa cennetini andıran Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Başköy’de bulunan Deliklikaya’yi görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Köşe Yazarımız Arkeolog Oktay Hacıoğlu bölge ziyaretinde edindiği gözlemlerini paylaştı. Hacıoğlu Tortul kayaç üzerinde bulunan akar suyunun kayaç içinde bulunan kireç ve kil taşının suyla aşınmasıyla ortaya 4 metre yarıçaplı doğal bir deliğin oluşmasını sağladığını ve bu delikten akan 7 metre boyunda bir şelalenin meydana geldiğini belirti.

Deliklikaya-OktayHacığlu-3

Öte yandan DOKA’ya ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) sunulan ve değerlendirme aşamasında olan proje şayet onaylanırsa, alana 6 adet üstü kapalı kamelya, çocuk oyun parkı, mescit, WC, çeşme inşa edilecek. Ayrıca Başköy şelalesine 1000 metre yürüyüş yolu ve bu yürüyüş yolu üzerinde mini köprüler ve bazı noktalara da merdivenler yapılacak.

Deliklikaya-OktayHacığlu-2

Arkeolog Oktay Hacıoğlu Deliklikaya’nın yapılacak proje ile turizme kazandırılması ile birlikte Gerek Artvin gerekse Karadeniz turizmine çok büyük katkılar yapacağını da ifade etti.

DELİKLİKAYA-TURİZME-AÇILIYOR-2
patikaa.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner78

banner180

banner181

banner122

Türkiye'nin en büyük Atatürk Heykeli turizme...
Artvin’de, 22 Metre Yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe turizme...

Haberi Oku