Vali Çeber Rize'nin Seçmen Sayısını Açıklandı

Okuduğunuz haber
AK PARTİ ARDEŞEN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AVNİ KAHYA İLK PROJESİNİ AÇIKLADI.

Av. Remzi Kutanoğlu'ndan Gültekin'e Ziyaret

Anasayfa   /    Ardeşen    /    AK Parti Ardeşen Belediye Başkan Adayı Avni Kahya ilk projesini açıkladı.

AK Parti Ardeşen Belediye Başkan Adayı Avni Kahya ilk projesini açıkladı.

AK Parti Ardeşen Belediye Başkan Adayı Avni Kâhya, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel yönetimler seçimi sonrasında göreve gelmesi halinde en büyük projesini açıkladı.

ARDEŞEN      05 Subat 2019 - 15:20     1

 AK Parti Ardeşen Belediye Başkan Adayı Avni Kahya ilk projesini açıkladı.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Avni Kahya Sosyal medyadan duyurduğu en büyük projem adı altında yayınladığı mesajda

Ardeşen Belediyesi Sahil Çay Bahçesi’nden başlayarak Fındıklı yönüne doğru 105 dönüm (105.000 m2) alan deniz dolgusu ile doldurularak Milelt Bahçesi projesi hayata geçirmek olduğunu ifade etti.

Yakın zamanda Türkiye'nin Deprem haritası değişti buna göre Rize'nin de İçinde Bulunduğu 6 İlde Deprem Riski Arttı.

Uzmanlara göre 22 yıl sonra güncellenen deprem haritasında, 46 ilde deprem tehlikesi azalırken, 6 ilin ise deprem tehlikesi oranı arttı.

1996 yılında kullanıma sunulan Türkiye'nin deprem bölgeleri haritası AFAD Derpem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018'de yenilendi. Yeni harita resmen, 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girdi. Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlandı.

EN TEHLİKELİ DEPREM ALANINDA DÜŞÜŞ

Güncellenen harita ile Türkiye'nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42'den yüzde 17'ye indi. Yeni deprem haritasında aralarında Adana; Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van'ın da bulunduğu 46 ilin deprem riski azaldı. Yeni haritada 6 ilin ise deprem riski arttı.

Bu iller; Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon.

Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44'ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26'ya düştü.

UZMAN GÖRÜŞÜ

En son 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem tehlike haritası, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile güncellenmiş oldu.

Yeni deprem haritasında, Türkiye’nin tehlike bölgeleri bir önceki haritaya göre değişiklik gösterirken, bazı kesimler de bunu farklı yorumladı. Deprem tehlikesinin 22 yılda değişebilecek bir şey olmadığını dolayısıyla bazı illerin ’deprem tehlikesi arttı ya da azaldı’ şeklinde bir yorumlamanın yanlış olacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Muammer Tün, mevcut yapıların bu değerlere göre değerlendirilmesi gerektiğini ve yeni yapılacak yapıların da bu ivme değerleri dikkate alınarak inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

"YENİ YAPILAR, BU HARİTAYA GÖRE İNŞA EDİLMELİ"

Haritanın 22 yıl aradan sonra güncellenmesinin önemli olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Muammer Tün, “Deprem tehlikesi, fay parametreleri kullanılarak belirlenir ancak risk değerlendirmesi fay parametreleri de dikkate alınarak yerel zemin koşulları, mevcut yapı stoku özellikleri ve o bölgede yaşayan nüfus bilgileri de kullanılarak yapılır. Risk; can kaybı, yaralanma, binaların hasara uğraması veya yıkılması, zemin deformasyonları gibi durumların gerçekleşme potansiyeli anlamına gelir. Benim asıl vurgulamak istediğim konulardan biri şu. AFAD’ın sitesinde yayınlanmasından sonra çevremizde karşılaştığımız en çok sorulardan birisi ‘Ben riskli bölgede miyim? Benim binam yıkılır mı? Bir deprem olursa benim binam riskli bölgede mi?’ Bu aslında yanlış bir kavram. Çünkü bu ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’, risk haritası değil. Toplumsal algıyı doğru yönde yönlendirmek son derece önemli. Burada tehlike ve risk kavramlarını ayırt edilmeli. Örneğin, deprem bir tehlikedir, bir doğa olayıdır. Ama o tehlike meydana gelmesinden sonra can ve mal kayıplarının yaşanma olasılığı veya binanın yıkılma olasılığı gibi değerlendirmelere girdiğimizde ki bunlar toplumun afetlere karşı direncine, hazırlığına, hassasiyetine karşı değişen faktörlerdir, risk ortaya çıkar. Bu noktada, bunu vurgulamak istiyorum. Peki bu harita bize neyi söylüyor? Bir deprem meydana gelmesi durumunda olasılıksal olarak maksimum yer ivmesi miktarını söylüyor. Bunlar göz önünde bulundurularak hem mevcut yapı stokunun yeniden değerlendirilmesi hem de yeni yapıların bu parametreler dikkate alınarak tasarlanması ve inşa edilmesi gerekmektedir” dedi.

Rize'nin de İçinde Bulunduğu 6 İlde Deprem Riski Arttı

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

Cengiz CİVELEK
Sayın Başkan Adayına önerimdir; Tabiat ananın bir gün mutlaka geri alacağı gösterişli projeler yerine , ekonomi getirili projeler üretmesi (Fabrika ,Tersane) vs gibi , İlçemiz ve insanları için daha iyi olacaktır.Saygılar.
2 Hatfa önce

GÜNÜN MANŞETLERİ